SANATHABER.NET

Türk Fotoğrafçıları Kütüphanesi’ Mayıs ayında piyasaya çıkacak kitaplar ile 40 kitaptan oluşacak seriyi yarılıyor. Serinin yeni kitaplarında; Ali Öz, Şakir Eczacıbaşı, Ozan Sağdıç, A.Halim Kulaksız, S. Haluk Uygur, Güler Ertan, İbrahim Demirel, Faruk Akbaş, Sıtkı Fırat ve Ersin Alok gibi fotoğraf dünyasında önemli isimler yer alıyor.

Fotoğraf sanatı adına ülkemizde uluslararası düzeyde yapılan çalışmaları halka tanıtmak ve daha geniş kitlelere fotoğraf sanatını sevdirmek amacıyla Fujifilm -Türkiye sponsorluğu ile Ekim 2004’te yayın hayatına başlayan ‘Türk Fotoğrafçıları Kütüphanesi’ Mayıs ayında piyasaya çıkacak kitaplar ile 40 kitaptan oluşacak seriyi yarılıyor.

Serinin yeni kitaplarında; Ali Öz, Şakir Eczacıbaşı, Ozan Sağdıç, A.Halim Kulaksız, S. Haluk Uygur, Güler Ertan, İbrahim Demirel, Faruk Akbaş, Sıtkı Fırat ve Ersin Alok gibi fotoğraf dünyasında önemli isimler yer alıyor.

Fotoğrafa 1979 yılında elindeki kısıtlı para ile edindiği bir makine ve bir agrandizör ile başlayan Ali Öz, Ankara Siyasal Bilgiler Basın Yayın Yüksek Okulu Radyo Televizyon Bölümü mezunu.

Onu bütün toplumsal eylemlerde, yürüyüşlerde fotoğraf için uygun gördüğü, en iyi açı için seçtiği uygunsuz bir yerde görmek mümkündür.Ya yürüyüşü objektife sığdırmak için kürsüye tırmanmıştır, ya bir duvarın tepesindedir. Ve parmağı deklanşörün üstünde, yüzünde incecik bir gülüş…

Konuşmayı pek sevmez. Söylemek istedikleri, öfkesi, acısı, sevinci fotoğraflarında, dialarında okunur. Fotoğraf onun için “en yakın iletişim aracıdır” çünkü.

Bu konudaki düşüncelerini yıllar önce yapılan bir söyleşide şöyle özetlemişti:
“İnsan açlığa katlanabiliyor ama sevgisizliğe, tutkusuzluğa ve amaçsızlığa katlanamıyor. Benim de insan sevgimin odaklandığı en dolaysız ve en somut bir sesleniş aracı oldu fotoğraf sanatı.”

Gençlik yıllarında sosyal politika alanında çalışan, kooperatifler ve sendikalarda geçirdiği yıllar kendine özgü görüşlerinin oluşmasında etkin olan Ali Öz, uzun süredir basın fotoğrafçılığına gönül vermiş durumda.

“Politik belgesel” diye adlandırdığı türde fotoğraf çekmeyi bir misyon edinen Ali Öz’ün Türkiye coğrafyası dışında çektiği fotoğrafları da var.

Asya, Avrupa, Afrika ve Amerika ülkelerinde çektiği bu fotoğrafların konusu “çalışan insan, üreten insan, çaresiz insan.”

Ali Öz, bu tutumunu “İnsan sever ve sevdikleri için savaşım verir” sözleri ile açıklıyor.

Yurtiçi ve yurtdışında pek çok sergi açan ve dia gösterisi yapan Ali Öz, fotoğraflarıyla sayısız ödül ve mansiyon aldı.
“İnsan açlığa katlanabiliyor ama sevgisizliğe, tutkusuzluğa ve amaçsızlığa katlanamıyor. Benim de insan sevgimin odaklandığı en dolaysız ve en somut bir sesleniş aracı oldu fotoğraf sanatı.”

Sırasıyla Nokta, Güneş, Milliyet, Cumhuriyet, Aktüel, Tempo ve NTV MAG ve Birgün’de çalışmış olan Ali Öz halen serbest foto muhabirliği yapmaktadır.
02-05-2005